czy warto używać ssl

http vs https – czy warto używać SSL?

Serfując po internecie z pewnością zauważyłeś, że niektóre linki mają w nazwie http, a inne https.
Na czym polega różnica, co jest lepsze http vs https? Czy warto używać SSL?
Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Co to jest SSL?

SSL odpowiada za szyfrowanie danych. Za jego pomocą mogą być szyfrowane połączenia do strony WWW, poczty, ftp itp. Więcej szczegółów o SSL i TLS przeczytasz na Wikipedii.

Wraz z wejściem w życie RODO (Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych) certyfikat SSL stał się jednym z podstawowych zabezpieczeń, które powinniśmy zostać wdrożone na stronie w celu ochrony danych osobowych.

bezpieczne strony internetowe z certyfikatem ssl

Na czym polega różnica między http a https?

Wbrew pozorom ta jedna literka zmienia bardzo wiele.
Techniczna ciekawostka – protokół HTTP domyślnie korzysta z portu 80, podczas gdy w przypadku HTTPS domyślny jest port 443.

HTTP w żaden sposób nie szyfruje przesyłanych informacji. Jeśli zdecydujemy się więc podać jakiekolwiek dane na stronie rozpoczynającej się od http://, wówczas musimy mieć świadomość, że przesyłane dane nie są chronione i osoby trzecie mogą mieć do nich pełny dostęp!

Czy warto używać SSL?

Zdecydowanie tak. Jeśli zbierasz, przesyłasz dane to jest to wręcz niezbędne. Dodatkowo często serwisy oferujące reklamy już tego wymagają.
Kolejną zaletą jest pozytywny wpływ na pozycjonowanie. Roboty Google lepiej postrzegają strony używające protokołu https.

Od pewnego czasu także przeglądarki informują w wyraźny sposób jaki protokół jest używany i czy dane są szyfrowane. W pasku adresu obok nazwy strony możesz zobaczyć kłódkę lub jej brak i napis w stylu “nieszyfrowane” .
Ma to na pewno duży wpływ na zaufanie odwiedzającego stronę.

czy warto używać ssl

Podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz już znasz odpowiedź na pytanie czy warto używać SSL?
Dlatego jeśli Twoja strona wciąż używa protokołu http to poproś administratora o wdrożenie https lub skontaktuj się ze mną.

Jeśli jeszcze nie masz swojej strony www, to przeczytaj od czego zacząć budowę strony internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *